Понеділок, 08.03.2021, 00:47Вітаю Вас Гість
Реєстрація | Вхід
RSS
ІДНЗ №14
Меню сайту
Пошук
Вхід на сайт
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Туризм як ефективна форма оздоровлення

і відпочинку дітей старшого дошкільного віку

В дошкільному віці рухові навички розвиваються найбільш інтенсивно. Рухи є важливою складовою будь-якої діяльності та багатьох психічних процесів. Вони забезпечують розвиток центральної нервової системи і внутрішніх органів, збагачують дитину новими відчуттями, допомагають, краще пізнати навколишній світ. Тому рухова активність є необхідною умовою гармонійного розвитку особистості. Наповнити рухову активність цікавим змістом допомагають туристичні походи.

Значення дитячого туризму

Дитячий туризм – це, насамперед, захоплююча форма активного відпочинку, а також оздоровлення, фізичного вдосконалення, рухової активності, живого пізнання навколишнього світу. Дослідження свідчать, що заняття туризмом сприяють гармонійному розвитку особистості дитини, адже під час туристичного походу розв’язуються оздоровчі, виховні та пізнавальні завдання.

«Найменший» дошкільний туризм дуже подобається дітям, оскільки під час походу на них чекає багато цікавих вражень, задовольняються їхні потреби у русі та фізичних навантаженнях. Але туристичний похід з дітьми старшого дошкільного віку має свою специфіку і потребує великої уваги з боку дорослих.

Підготовка до туристичного походу

Для успішного проведення походу дуже важливе значення має його підготовка. Насамперед треба проінформувати керівництво дошкільного закладу про запланований похід та визначити супроводжуючих (не менше двох дорослих) дуже потрібно ретельно:

  • продумати план походу;
  • підготувати схему-маршрут;
  • намітити місця зупинок;
  • забезпечити необхідне спорядження;
  • визначити правила поведінки під час походу та ознайомити з ними дітей;
  • провести бесіди з батьками;
  • прослідкувати, щоб діти були правильно вдягнені (зручно і відповідно до погодних умов)

План та маршрут

План на маршрут необхідно максимально деталізувати. Слід продумати зупинки маленького і великих інтервалів для екологічних занять, визначити час переходу, розробити чи підготувати ігри та вправи, спрямовані на зняття фізичної напруги і втоми. Важливо, щоб розроблений маршрут було прокладено живописними місцями.

А головне – план та маршрут походу обов’язково слід погодити з медичними працівниками, враховуючи фізичні можливості дітей та погодні умови.

Категорично забороняється вести дітей у похід, якщо прогноз погоди несприятливий: сильний мороз, вітер, значні опади, гроза, ожеледиця тощо.

Робота з дітьми та батьками

Напередодні з дітьми  проводиться бесіда в ході якої діти знайомляться з правилами поведінки під час походу:

  • бути уважним;
  • рухатися лише у заданому напрямку;
  • якщо щось трапилося, негайно повідомити про це дорослого.

Батьки можуть брати участь у поході, або підготувати дитину.

Підготовка спорядження

Готуючи спорядження та одяг для походу, потрібно врахувати можливість перегрівання чи переохолодження дітей. Влітку потрібен головний убор, вода в рюкзаку, зручне взуття, одяг. Рюкзак треба скласти так, щоб із нього можна було швидко дістати необхідну річ. Для зимового туризму використовуються туристичні килимки для теплоізоляції між тілом дитини і грунтом, мають бути друга пара рукавичок та шкарпеток.

Дорослий обов’язково має взяти із собою аптечку, щоб при необхідності надати першу допомогу.

Проведення туристичного походу взимку

Цікавим елементом зимового походу може стати ходьба на лижах. Ходьба на лижах зміцнює здоров’я, сприяє всебічному розвитку та загартуванню організму. Вона є хорошим засобом активного відпочинку дошкільників після статичних занять у приміщенні. Катаючись з гірок, діти виявляють рішучість, сміливість, кмітливість. Рухи стають впевненішими, координація дій рук та ніг – чіткішою, розвивається відчуття рівноваги.

Основна мета дитячого туризму – оздоровлення малят, запобігання гіподинамії, оптимізації рухового режиму, вдосконалення рухових навичок.

Зворотній шлях здійснюється за попереднім маршрутом.

         У дитячому садочку вихователі та інструктори з фізкультури мають підбити підсумок походу. Варто нагородити кожну дитину медаллю певної номінації:

- «Кращому слідопиту»;

- «Найспритнішому»;

- «Кращому другу природи»;

- «Найуважнішому»;

- «Доброму товаришеві»;

- «За витривалість»;

- «Кращому лижнику»…

Захоплення туризмом з дошкільного віку сприяє свідомому формуванню культури здоров’я та здорового способу життя. Знання, здобуті під час туристичних походів міцні та завжди емоційно забарвлені, а сформовані навички – життєво необхідні. Туризм сприяє формуванню у дітей інтересу до навколишнього світу гартує здоров’я та волю.